Napísal:
Tomáš Zúbrik

12 pravidiel improvizácie pre pesimistov

 1. Prvé pravidlo divadelnej improvizácie je povedať: Áno, a. Slovo „Áno“ znamená to, že súhlasíš s tým, čo povie tvoj partner. Použitím „A“ akceptuješ to, že odtiaľto sa veci môžu zmeniť.  
 2. Vyhýbaj sa nezhode. Ak tvoj partner povie: „Sme na pláži,“ a ty povieš: „Nie, sme v slabo osvetlenej pivnici v centre vzdelávania pre dospelých“, obaja máte technicky pravdu, ale stojíte v ceste vášmu vlastnému šťastiu.
 3. Používaj oznamovacie vety namiesto opytovacích. Kladenie otázok vedie k odpovediam a  následný poznatok vedie ku sklamaniu. Oznamovacími vetami si dodávaš sebavedomie a zároveň tým pomáhaš svojmu partnerovi pri rozvíjaní príbehu.
 4. Nestrácaj dlho čas hľadaním ideálneho partnera na improvizačnú scénu, ktorý je vtipný a baví ho spolupracovať s tebou. Nakoniec si skvele zaimprovizuješ s osobou, ktorá je fyzicky najbližšie k tebe v tvojom improvizačnom kurze.
 5. Je veľmi dobré vytvoriť si s postavami priateľský vzťah hneď na začiatku. Čím dlhšie budeš čakať na to, aby ste vysvetlili divákom, v akom vzťahu sú si vaše postavy navzájom, tým pravdepodobnejšie budú diváci unavení a stratení.
 6. Nezabudni si všímať neverbálne podnety od tvojho partnera. Je tvoj partner veselý alebo naštvaný? Na základe neverbálnych podnetov, ktoré vysiela partner, sa dá začať konverzácia.
 7. Keďže v divadelnej improvizácii nie sú žiadne rekvizity, musíš napodobniť svoje akcie a predstierať, že pracuješ s rôznymi druhmi bežných pedmetov. Publikum nie je také hlúpe, aby nevidelo rozdiel, naopak, dosť inteligentné na to, aby sa prispôsobilo.
 8. Skús sa sústrediť na prítomnosť. Motanie sa v minulosti je pre publikum nudné, hoci je nevyhnutnou súčasťou ľudskej existencie. Za zmienku stojí tiež, že minulosť je hlavným úpadkom hlavného protagonistu vo filme Veľký Gatsby.
 9. Snaž sa vyhnúť konfliktom na scéne, keďže to nie je veľmi zábavné. Zvyčajne to vedie k frustrácii, odchodu z kurzu a nechceniu vrátiť sa ďalší týždeň späť. 
 10. Nesnaž sa byť vtipný. Keď sa improvizátori aktívne snažia byť vtipní, môže to pôsobiť umelo a násilne. Improvizácia je o tom byť v prítomnosti a autenticky reagovať na scénu, postavy a situácie. Byť nasilu vtipný môže narušiť organický charakter improvizácie a urobiť ju menej autentickou. Ak sa herec sústreďuje iba na to, aby bol vtipný, môže nechtiac blokovať alebo odmietať ponuky svojich scénických partnerov. Improvizácia je založená na princípe "Áno, a..." - prijímanie a rozvíjanie toho, čo bolo už vytvorené. Snažiť sa byť vtipný na úkor priebehu scény môže narúšať tok a obmedzovať celkovú kvalitu scény.
 11. Zapamätaj si, že v improvizácii neexistujú chyby. Cieľom impra je podporiť teba a tvojich partnerov v experimentovaní a riskovaní, ale tvrdou skutočnosťou je, že impro komunita už dávno úplne zakázala chyby - všetko, čo robíte, bude prijaté neuveriteľne vážne. Preto sa nezahanbuj.
 12. Zapamätaj si, že divadelná improvizácia je o tom, aby si sa zabavi. Ak sa zabávaš, tak si už skúsený na tieto lekcie, ale nie dostatočne dobrý, aby si robil impro na profesionálnej úrovni.

Editovala a preložila: Ľubka Safková

Zdroj: https://www.mcsweeneys.net/articles/improv-comedy-rules-for-pessimists

impro svet logo
Je vstupnou bránou ku Kanadskému štýlu improvizácie. Nájdeš tu články, cvičenia a e-knihy, ktorými pomáham rozvíjať prirodzené sebavedomie, kreativitu, pohotovosť a spoluprácu pre všetkých záujemcov o improvizáciu.
Sleduj nás na sociálnych sieťach:
Odoberaj novinky cez email:

  Súhlasím s použitím osobných údajov.

  Vytvorené s 
  od
  tomweb
  crossmenu