Napísal:
Tomáš Zúbrik

7 životných lekcií z impra, ktoré zmenili môj život

Zlyhanie je jednou z najväčších ciest k úspechu. Aký je lepší spôsob, ako zlyhať znova a znova, než ísť na kurz improvizácie? Victor z Remote Lifestyle zdieľa 7 životných lekcií, ktoré sa naučil, keď sa náhodne prihlásil do školy improvizácie, aby ušetril nejaké peniaze...

Nikdy som neplánoval zúčastniť sa kurzu improvizácie.

Táto myšlienka mi vlastne nikdy nenapadla. Zaregistroval som sa na kurz rétoriky v Chicagu.

Ale keď som prišiel na kurz, zistil som, že som sa zapísal do Toronta.

Ice Cube GIF | Improv Class: 6 Powerful Life Lessons I Will Never Forget

Zamestnanec školy mi navrhol, aby som sa zapísal do akejkoľvek triedy, kde je ešte voľné miesto. Súhlasil som s tým, že nechcem strácať registračný poplatok 200 dolárov, ktorý som vopred zaplatil.

A tak začalo moje impro dobrodružstvo.

Impro je desivé a odmeňuje súčasne

Improvizácia alebo impro je forma divadla, v ktorom sa v okamihu vytvoria dej, postavy a dialóg hry, scény alebo príbehu.

Stále si pamätám, že som chodil do svojej prvej triedy impra. Učebňa bola plná cudzincov. Všetci sme sa posadili na stoličky zoradené po obvode miestnosti.

Izba bola tichá. Ale vy ste cítili úzkosť v každej osobe.

Ďalších 10 mesiacov patril medzi najstrašidelnejšie a zároveň vzrušujúce chvíle v mojom živote. V každej triede sme konfrontovali svoje obavy tým, že sme sa dostali do centra pozornosti.

My Improv Class | Improv Class: 6 Powerful Life Lessons I Will Never Forget

Na fotke je moja impro skupina.

Spolupracovali sme ako improvizátori pri vytváraní vzťahov, prostredí, situácií a konfliktov v našich improvizovaných scénach.

Okrem toho sme mali tú česť (a hrôzu), že sme museli vystupovať pred divákmi na pódiu, ktorí zaplatili vstupné.

7 životných lekcií, ktoré som sa naučil na kurze improvizácie

Impro je viac ako len ísť na pódium a byť zábavný. Je to o spolupráci, vzájomnom počúvaní a spoločnom vytváraní príbehu. Je to o výbere rozhodnutí, o obavách, aby ste sa ujali vedenia a o tom, kedy ste na rade. Je to o úžasných priateľstvách a vytváraní zábavných spomienok.

Najväčším prekvapením bolo, ako sa lekcie, ktoré som sa naučil cez impro, aplikovali na môj život. Bez ďalšieho vzdania sa chcem s vami podeliť o 7 najdôležitejších lekcií, ktoré som sa naučil:

1) Prijímanie nápadov iných ľudí (Áno a ...)

Jednou zo základných zásad impra je „Áno a ...“ . Uvádza sa v ňom, že improvizátor by mal akceptovať to, čo uviedol jeho partner („áno“), a potom rozšíriť túto líniu myslenia („a“).

Časť „Áno“ ťa vyzýva, aby si prijal myšlienky iných ľudí. Bez ohľadu na to, ako smiešne znejú. Vyslovením áno akceptuješ realitu vytvorenú tvojím partnerom. Týmto môžete začať proces spolupráce pri vytváraní scény.

Od tohto okamihu sa očakáva, že do príbehu pridáš ďalšie informácie. Preto „Áno a…“.

Yes And | Improv Class: 6 Powerful Life Lessons I Will Never Forget

Prijatím nápadov tvojho partnera získaš dôveru a vzájomný rešpekt. Je to nevyhnutné pre úspech scény. Povedanie „nie“ zabije scénu a poškodí tvoj vzťah s partnerom.

Koncept „Áno a ...“ sa vzťahuje na situácie v skutočnom svete, keď spolupracuješ s ostatnými. Namiesto toho, aby si niekomu povedal nie, skús pochopiť, odkiaľ pochádzajú. Pokúss sa stavať na ich nápadoch a ponúknuť návrhy.

Je to tiež dôležité pripomenúť, že váš tvoj nie je vždy ten najlepší. Mnohé z najlepších scén, v ktorých som si zahral, prišli z najbláznivejších nápadov, ktoré navrhli moji partneri v scéne.

2) Plne sa zaviaž, že sa rozhodneš robiť čokoľvek

Pokiaľ ide o impro scény, musíš byť plne odhodlaný. Nie je nič nepríjemnejšie ako pozerať na scénu, v ktorej účastníci nie sú všetci v prítomnosti.

Akonáhle si ty a tvoji partneri na scéne niečo povedali alebo vytvorili, musíte stáť pri tom bez ohľadu na to, aké hlúpe to bolo. Kovboji na Marse? To bude fungovať. Vyhrabávanie hrobu pre nenarodené dieťa sestry pre prípad, že sa niečo pokazí? Úplne v pohode.

Toto je tajomstvo: ak sa zaviažeš ku všetkému na scéne, publikum si ani nevšimne, či si urobil chybu. Budú si myslieť, že to bola len časť scény!

Je to preto, že scéna patrí tebe a tvojím impro partnerom. Je to tvoja realita a vo tvojom svete sú veci akékoľvek chcete.

V skutočnom živote na svoje rozhodnutia hľadáme overenie, aby sme racionalizovali naše rozhodnutia. Prevzatím vlastníctva a odovzdaním sa naším rozhodnutiam sa pohneme vpred, namiesto dozadu. Hovoríme: „Urobím túto prácu“ namiesto „Urobil som chybu?“

3) Pohľad na zlyhanie ako spôsob učenia

Porucha a úspech Vylepšite triedu: 6 výkonných lekcií o živote, na ktoré nikdy nezabudnem

Najväčší strach, ktorý ľudia majú pri začatí impra, je strach zo zlyhania. Strach z bláznov zo seba na pódiu pred ostatnými ľuďmi.

Pravda je, že pokazenie je súčasťou procesu a často je to veľmi zábavné.

Rozdiel medzi improvizátormi a normálnymi ľuďmi je v tom, ako reagujú na zlyhanie. V impre väčšina scén vydrží asi minútu alebo menej. Ak scéna nepôjde príliš dobre, vždy existuje ďalšia scéna.

Pre väčšinu ľudí je strach zo zlyhania taký veľký, že nemajú ani odvahu konať. Títo jednotlivci sú presvedčení, že nečinnosť je rovnaká ako pokus o niečo a pokazenie. Nerob túto chybu, neuvažuj nad tým takto.

4) Buď pohodlný pri nepohodlnom opakovaní

Keď som začal robiť impro, pamätám si, ako som sa bál zapojiť sa a aby som sa dostal do centra pozornosti. Môj strach vždy prichádzal s fyzickým pocitom, že mám v žalúdku motýľov.

Poďme rýchlo k mojim záverečným kurzom improvizácie. Stále som zažíval rovnaké fyzické pocity, ale už sa viac necítim strach. Cítil som nával adrenalínu, ktorý ma nadchol a zmocnil.

Čo tým myslím?

Keď som prvýkrát začal improvizovať, cítil som sa nepríjemne, pretože som nebol zvyknutý byť na mieste a improvizovať. Ale cez nespočetné hodiny opakovania v každú hodinu impra som sa už nebál.

Kvôli môjmu tréningu som už viac nevykladal motýle v žalúdku ako strach. Bol som schopný vziať ten istý fyzický pocit a načerpať z toho silu.

V skutočnom živote je to to isté s tým, na čo nie ste zvyknutí. Prvýkrát to bude nepríjemné. A bude to aj druhýkrát a tretíkrát. Ale ak sa budete držať, pomaly sa prispôsobíte a zvyknete si na to. Neznámy sa stane známym.

5) Neber sa príliš vážne

Najlepší improvizátori sa úplne ponoria do scény. Je to, akoby boli vo svojom vlastnom svete. Je neuveriteľné, ako si to dokážu užívať - ako malé deti.

Spomínam si na jednu konkrétnu show, ktorá otvárala oči, pretože som videl improvizátorov, ktorí sa bavili. Prišli s najbláznivejšími nápadmi, ktoré by sa mohli navzájom spojiť. Bolo neskutočne zábavné sledovať ich, ako ich to baví.

Impro je stála pripomienka, aby si sa nebral tak vážne. Najlepšie veci v živote sú zábavné chvíle, kedy sa môžeš pustiť a užívať si to.

6) Niekedy je lepšie ísť s prúdom namiesto toho, aby ste sa snažili všetko naplánovať

Pamätám si cvičenie, ktoré sme robili v jednom z mojich prvých impro kurzov. Všetci sa zoradili v kruhu. Zadanie bolo jednoduché: chodíte v kruhu a hovoríte svoje meno:

 1. Pred svoje menom povedzte prídavné meno, aby ste vytvorili slovné spojenie (pre mňa by to bol „Víťazoslávny Viktor“)
 2. Pri vyslovovaní musíš toto slovné spojenie dodržať
 3. Ďalšia osoba po tebe musí zopakovať predošlé slovné spojenie a zahrať vlastné slovné spojenie pred osobou, ktorú máte pred sebou.

Netreba dodávať, že to nešlo dobre. Dôvodom bolo, že každý bol tak nervózny, že premýšľali iba o tom, čo majú robiť.

Ak už máš v pláne to, čo sa má stať, vynecháš dôležité informácie od ostatných. Je oveľa dôležitejšie počúvať, čo hovoria ostatní a reagovať v reálnom čase.

Tento myšlienkový proces má uplatnenie v reálnom živote. Pri interakcii s inými ľuďmi môže byť užitočným pripomenutím. Je to užitočné aj pri riešení neočakávaných situácií, v ktorých sa môžete rozhodnúť ísť prúdom alebo byť tvrdohlavý a ísť po svojej ceste.

7) Každý prináša do hry niečo jedinečné

Jedna vec, ktorú si všimnete, keď začnete robiť impro, je to, že každý človek je jedinečný. Ako člen impro skupiny je tvojou úlohou pomáhať každej osobe vytvárať svoju osobnosť. Pamätám si, že v mojej improvizácii A (trieda pre začiatočníkov) bol devätnásťročný chalan menom Ryan. Bol veľmi plachý a tichý v triede, takže ho nikto nepoznal veľmi dobre.

Niekoľko týždňov v impro kurze a niečo sa v ňom pohlo. Stal sa oveľa otvorenejším. A to nie je všetko. Čoskoro sme si uvedomili, že bol najzábavnejší človek v celej triede. Jeho sarkastický a suchý humor v kombinácii s jeho tichou osobnosťou prispeli k veselej kombinácii. Ide o to, že Ryan bol len sám sebou. Nakoniec sme ho považovali za vtipného.

stretnúť zaujímavých ľudí, ktorých druhé mesto zlepšuje

Spoločná fotografia impro triedy A (začiatočníci) - apríl 2015

Ryan bol schopný vyjsť zo svojej škrupiny kvôli priateľskému prostrediu, ktoré sme vytvorili v našej skupine. Mali sme štvrtkové večerné hodiny, takže sme šli na večeru, aby sme lepšie spoznali všetkých.

Myšlienka príbehu je, že v akomkoľvek tímovom prostredí pomôžte ostatným uspieť. Čím je každý človek úspešnejší, tým úspešnejší bude aj kolektív.

To je na dlhé rozprávanie, prihlás sa do školy improvizácie

Absolvovanie školy improvizácie bolo jedným z najlepších rozhodnutí, aké som kedy urobil. Vždy sa zasmejem, keď premýšľam o tom, ako sa moja chyba stala jedným z mojich najväčších skrytých požehnaní. Impro ma naučilo prijať neúspech, byť lepším poslucháčom, žiť v súčasnosti, ísť s prúdom a oveľa viac.

Ak máš možnosť ísť na tréning improvizácie, mal by ísť. Nikdy som neurobil niečo, na čom som sa tak zabavil, spoznal toľko priateľov a veľa nasmial. Ak si si nie ste istý, začni tým, že si pozrieš naživo jednu z improshow. Ver mi, stojí to za to.

Zlepšiť prehliadku Vylepšite triedu: 6 výkonných lekcií o živote, na ktoré nikdy nezabudnem

Zdroj: https://www.under30experiences.com/blog/7-powerful-life-lessons-from-improv-that-changed-my-life

impro svet logo
Je vstupnou bránou ku Kanadskému štýlu improvizácie. Nájdeš tu články, cvičenia a e-knihy, ktorými pomáham rozvíjať prirodzené sebavedomie, kreativitu, pohotovosť a spoluprácu pre všetkých záujemcov o improvizáciu.
Sleduj nás na sociálnych sieťach:
Odoberaj novinky cez email:

  Súhlasím s použitím osobných údajov.

  Vytvorené s 
  od
  tomweb
  crossmenu