Napísal:
Tomáš Zúbrik

Ako sa stať hercom bez školy?

Teplo. Uterák. Piesok. Pláž. More. Asociácie na slovo. Jednoduché cvičenie. Pri vytváraní šikovných asociácií sa zasekávame a vtipné vznikajú pomaly. Toto zväčša prekvapuje začínajúcich študentov.

Keď sa snažíš v jednoduchej hre byť vtipný a šikovný, v jednom okamihu zistíš, že ťa to spomaľuje. Vo tvojom prejave nie je autenticita a tak kalkuluješ a vymýšľaš. V mysli nie si "tu a teraz” a už premýšľaš, ako ťa budú vnímať ľudia okolo, keď to povieš. Toto je jedna z blokácií, s ktorou pracujem na kurze improvizácie.

Improvizácia pomáha pri predávaní myšlienok, formuláciách, rozprávaní príbehu, aby mal hlavu a pätu. Skúšaj si rôzne roly a objavuj, čo ti sedí. Začínajúcich študentov učím základné pravidlá improvizácie, ktoré pomáhajú ako barličky. Nikoho nenútim, aby ich strikne dodržiaval. Je len lepšie na začiatok ísť po rovine ako rovno sa šplhať na Mont Blanc. Ak chce človek sám seba propagovať, ale chce byť aj sám sebou, tak na sebe musí pracovať. Improvizácia je jednou z ciest.

Divadelná improvizácia je o hľadaní svojej autentickosti. O radosti z prítomnosti. Uvedomiť si, že moje telo a hlava sú prepojené, že spoločne s ostatnými môžeme tvoriť. V improvizácii neexistujú chyby. Pracujeme na princípe Get out of the box, čo znamená vypadnúť z krabičky premýšľania, v ktorej normálne žijeme. Pomocou storytellingu tvoríme príbehy jednotlivo, ale aj v skupine, kde sa všetko spája.
Škola pomáha pilovať prejav a predávať myšlienky. Do školy improvizácie chodia ľudia, pre ktorých je dôležitý osobnostný rozvoj a zároveň sa chcú pri tom zabaviť. Od študentov cez kuchárov, učiteľov, ITčkárov, až po manažérov.

“Aj z obyčajných ľudí dokáže spraviť impro superhrdinov."

O čom je divadelná improvizácia a čo všetko dokáže ponúknuť, ti vie povedať tento film Don’t think twice. Rozpráva o skupine improvizátorov v New Yorku. Vyzdvihol by som myšlienku z filmu, ktorá mi utkvela v hlave: “Aj z obyčajných ľudí dokáže spraviť impro superhrdinov."

Vo filme predstavili 3 základné pravidlá improvizácie:

 • Povedz áno
 • Všetko je to o skupine
 • Neuvažuj

Skupina improvizátorov vo filme funguje na veľmi podobných pravidlách ako Impro scéna v Českej republike (alebo celkovo v západnych krajinách). V rámci divadelnej improvizácie vznikajú komunity. Improvizátori sa pravidelne stretávajú, vymieňajú si skúsenosti, vznikajú priateľstvá. Dovolím si povedať, že improvizácia je životný štýl.

Improvizácia vedie k rozvíjaniu komunikácie:

 • Sarkazmus v komunikácii - smeč, skórovanie, víťaz a porazený
 • "Áno, a" v komunikácii - ping pong, spolupráca, win win (obaja sú víťazi)

Cez tieto 2 smery v komunikácii rozdeľujem na 2 rozdielne štýly improvizácie:

 • Slovenský štýl
 • Kanadský štýl

Slovenský štýl improvizácie je zábavná show pre divákov. Je to o tímoch, ktoré súťažia o priazeň diváka či “odbornej” poroty. Ktorý tím má viac bodov, je víťaz. Po improshow niektorí účastníci zvyknú ísť na pivo, ostatní sa rozídu do svojich domovov a o polroka alebo rok sa stretnú znova. Viac si o nej môžeš prečítať tu a vidieť ju tu:

Kanadský štýl je o spolupráci. Ako skupina pravidelne (raz za týždeň) trénujú improvizáciu a promptné reagovanie cez cvičenia. Tréningy slúžia aj ako škola pre začiatočníkov, kde si môžu vyskúšať, aké je to improvizovať. Spoločne trávia čas aj mimo kurzu. Improshow je prezentácia zručností účastníkov školy improvizácie a zároveň je to show na pobavenie ľudí. Vytvára sa tu komunita ľudí, okolo improvizácie. Môžeš ju vidieť tu:

Či už máš sen ísť študovať herectvo, rozvíjať sa osobnostne alebo len stretnúť zopár ľudí a zabaviť sa, škola improvizácie je tu pre vás 😉 Sledujte nás cez webovú stránku Impro svet alebo Facebook a dozviete sa o najnovších workshopoch a kurzoch improvizácie, ktoré budeme organizovať. 🙂

Editovala: Ľubka Safková

Zdroj: www.metro.cz

impro svet logo
Je vstupnou bránou ku Kanadskému štýlu improvizácie. Nájdeš tu články, cvičenia a e-knihy, ktorými pomáham rozvíjať prirodzené sebavedomie, kreativitu, pohotovosť a spoluprácu pre všetkých záujemcov o improvizáciu.
Sleduj nás na sociálnych sieťach:
Odoberaj novinky cez email:

  Súhlasím s použitím osobných údajov.

  Vytvorené s 
  od
  tomweb
  crossmenu